تعطیلی ، تفریح نکات ایمنی اتومبیل موتور

تعطیلی ، تفریح: نکات ایمنی اتومبیل موتور مطمئن ماشین صاعقه حوادث ایمنی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نگذاریم اعتراضات تبدیل به آتش زیرخاکستر شود / نعمت احمدی

نعمت احمدی وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه باید حساب معترضان و تخریب گران را از هم جدا کرد، گفت: بر اساس مواد 4، 5، 6 و 7 آیین دادرسی کیفری باید متهمان را احضار

نگذاریم اعتراضات تبدیل به آتش زیرخاکستر شود / نعمت احمدی

نعمت احمدی: نگذاریم اعتراضات تبدیل به آتش زیرخاکستر شود

عبارات مهم : تبدیل

نعمت احمدی: نگذاریم اعتراضات تبدیل به آتش زیرخاکستر شود /وزارت کشور و شورای عالی امنیت اتاق فکر تشکیل دهند /همه معترضان که تخریب گر نبودند /از این تلنگر قبل از آنکه یک سیلی شود، عبرت بگیریم /وزارت کشور کی و به کدام گروه مجوز داده که حالا بدهد

نگذاریم اعتراضات تبدیل به آتش زیرخاکستر شود / نعمت احمدی

نعمت احمدی وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه باید حساب معترضان و تخریب گران را از هم جدا کرد، گفت: بر اساس مواد 4، 5، 6 و 7 آیین دادرسی کیفری باید متهمان را احضار و قرار تامین صادر کرد، اگر موفق به تودیع قرار نشوند می توان بازداشت را به زندان تبدیل کرد.

اعتراضات اخیر در سطح کشور به وسیله مقامات انتظامی و امنیتی کنترل شد و آرامش به شهرها بازگشته هست. در این مرحله از یک سو باید به فکر برخورد قانونی با تخریب گران بود و از سوی دیگر با بررسی و آشنایی ظرفیت های قانونی اعتراض مدنی؛ راه تکرار را بر حوادث مشابه بست.

نعمت احمدی حقوقدان و وکیل داگستری در گفت و گو با نامه نیوز ضمن تشریح روند قانونی جهت برخورد با تخریب گران از موانعی گفت که باعث می شود ظرفیت های قانونی جهت اعتراض مدنی به درستی مورد بهره برداری قرار نگیرد.

نعمت احمدی وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه باید حساب معترضان و تخریب گران را از هم جدا کرد، گفت: بر اساس مواد 4، 5، 6 و 7 آیین دادرسی کیفری باید متهمان را احضار

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید؛

*****

*طی هفته گذشته تاکید بسیاری بر حق مردم در بیان اعتراضاتشان شد، بااین وجود قانونمند و مسالمت آمیز بودن اعتراضات هم مورد تاکید هست، ظرفیت های قانونی در کشور ما جهت اعتراض در این چارچوب چیست؟

در قانون اساسی براساس اصل 27، تجمعات و اعتراضات حق طبیعی مردم هست. دو شرط مشخص نیز دارد. یک اینکه معترضان اسلحه نداشته باشند و دوم اینکه مخل مبانی اسلام نباشند. توصیه اینجا است که اعتراضات اخیر مسبوق به سابقه بود ولی از آنجایی که مسئولین قبلا این اعتراضات را نشنیده گرفتند، کار به تظاهرات رسید. برخورد با رسانه ها و بازداشت خبرنگاران و مدیران مسئول ، نادیده گرفتن مطالبه افرادی مثل آسیب دیدگان موسسات مالی ، بی توجهی به تجمعات آن ها برابر قوه قضاییه، برابر مجلس و … موجب شد که کار به اعتراضات کف خیابانی برسد. در واقع هنگامی که این اعتراضات صنفی بود مورد توجه قرار نگرفت در حالی که اگر چشم بینایی بود، اینطور نمی شد.

نگذاریم اعتراضات تبدیل به آتش زیرخاکستر شود / نعمت احمدی

ابتدای سال گذشته آقای رحمانی فضلی وزیر کشور گزارشی تحت عنوان گزارش آسیب ها اجتماعی را به مقام معظم رهبری ارائه کردند. در آن گزارش مشخص شد که میزان اعتیاد ، بیکاری ، فاصله طبقاتی و … چقدر هست. حتی نقل قول شد که مقام معظم رهبری گفته اند ما شرمنده آن جوانی هستیم که دست خالی به منزل می رود. گزارش در مجلس هم خوانده شد ولی در نتیجه بی توجهی به اوضاع موجود رسیدیم. حال اگر بخواهیم با معترضان برخورد قانونی کنیم، نباید همه افرادی حاضر در جمع را با یک چوب برانیم. همه که تخریب نکرده اند. باید با گروه تخریب گر متفاوت با مردم و مطابق آیین دادرسی کیفری برخورد کنیم.

*قانون در مورد برخورد با این افراد چه می گوید؟

نعمت احمدی وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه باید حساب معترضان و تخریب گران را از هم جدا کرد، گفت: بر اساس مواد 4، 5، 6 و 7 آیین دادرسی کیفری باید متهمان را احضار

قانون آیین دادرسی کیفری در مواد 4، 5، 6 و 7 صراحت دارد که باید احضار شوند. ظرف 24 ساعت پرونده تشکیل و قرار تامین صادر شود. اگر موفق بر تودیع قرار تامین نشدند، بازداشت تبدیل به زندان شود. البته اگر نخواهیم قانون را رعایت کنیم ؛ بحث دیگری است.

*با توجه به اصل 27 قانون اساسی که به آن اشاره کردید، بازداشت معترضان غیر قانونی نیست؟

من اعتقاد هستم که هر تجمعی غیرقانونی نیست. هر انتقاد و اعتراضی غیر قانونی نیست. اتفاقا قانونی و حق طبیعی مردم است ولی با آن گروهی که تخریب می کنند را مطابق قانون برخورد کرد. حضور در اجتماعات ازنظر قانون جرم نیست ولی عمل تخریب جرم است و باید مطابق قانون با آن برخورد شود. به نظر من، بهتر است که به علت ها نیز توجه کنیم.

نگذاریم اعتراضات تبدیل به آتش زیرخاکستر شود / نعمت احمدی

وقتی چند سال است که به صدای مردم گوش نداده ایم نهایتا باید منتظر چنین واکنشی باشیم. اگر مجوز راهپیمایی می دادیم و نهادها و شرکت های معترض مثل طلبکاران کاسپین یا … می توانستند به صورت کنترل شده است در تجمعات شرکت کرده و اعتراض خود را بیان کنند؛ وضع اینطور نمی شد. هنگامی که مجوز نمی دهیم، می آیند برابر دادگستری می خوابند و در نهایت به اینجا می رسیم. طبیعی است که داخل هر اجتماعی افرادی دست به کارها تخریب گرانه بزنند.

*این که مجوز صادر نمی شود یک بحث است ولی مساله دیگر این است که به گفته وزارت کشور هیچ درخواستی جهت برگزاری تجمع ارائه نشده هست. آیا مردم در کشور ما اساسا اعتقادی به کار قانونی ندارند و مسیر قانونی را طی نمی کنند؟

متاسف هستم که وزارت کشور می گوید درخواستی ارائه نشده هست. وزارت کشور تا به حال به کدام گروه مجوز داده است ؟ وزارت کشور اصلا به افراد مجوز نمی دهد و فقط به یک شرکت و نهاد مجوزمی دهد. وزارت کشور که جهت حضور بعضی از افراد در مراسم ختم محدودیت ایجاد می کند یا اصلا اجازه برگزاری مراسم ختم بعضی افراد را نمی دهد، اجازه اجتماعات را میدهد؟

*یعنی اعتقاد هستید رویکرد وزارت کشور در صدور مجوز باعث شده است که مردم امیدی به اخذ مجوز و برگزاری تجمعات قانونی نداشته باشند؟

بله، مردم همه این راه ها را رفته اند و چون به نتیجه نرسیده اند یک تصویر العمل طبیعی نشان دادند. الان هم اگر برخورد حذفی شود، آتش زیر خاکستر می شود و زمانی طغیان می کند. باید در وزارت کشور و شورای عالی امنیت ملی اتاق فکر تشکیل شود. البته نه جهت اینکه در مورد شیوه های تند برخورد همفکری شود بلکه جهت یافتن پاسخ مناسب به این مطالبات به حق مردم.

* به نظر شما وجود استانداردهای دوگانه در برخورد با تجمعات چقدر در بی انگیزه کردن مردم جهت اخذ مجوز تاثیر داشته است؟

تاثیر بسیاری دارد. در همین دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران یک گروه دانشجویان بسیجی بدون مجوز آمدند،دور زدند، داد زدند و شعار دادند. از تلویزیون هم پخش شد. با گروه دیگری از دانشجویان ولی برخورد شد. مردم این دوگانگی را می بینند. ما به مرحله ای رسیده ایم که باید از این تلنگر قبل از آنکه تبدیل به یک سیلی شود، عبرت بگیریم. باید حرف های گذشته را تکرار نکرده و یک صفحه تازه باز کنیم.

*در یک هفته گذشته شاهد بودیم که بعضی تخصیص داده شده است محل های مخصوص جهت اعتراض و تجمع را راه حل دانستند. به نظر شما این راهکار در کشور ما با توجه به فضای موجود، کاربردی است؟

این نسخه زمانی می توانست کارآمد باشد که مطالبات به حد انفجار نرسیده بود. در خیلی از کشورها از این روش استفاده می کنند. در لندن هایدپارک دارند و روزهای یکشنبه در هر گوشه آن تجمعی دیده میشود. در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی نیز از این روش استفاده می کنند و بافایده است ولی بعد از اینکه سی و هشت سال جلو اعتراضات را گرفته ایم، نمی توانیم از این نسخه استفاده کنیم. این روش می توانست موثر باشد به شرط آنکه از ابتدا به گونه دیگری عمل کرده بودیم. الان که حتی در رعایت اصل 27 قانون اساسی مسئله داریم و نمی توانیم راهکارهایی از این قبیل ارائه کنیم. به فرض که وزارت کشور این روش را مورد استفاده قرار دهد ، می گوید خود درخواست گنندگان باید حفاظت را به عهده بگیرند و اجازه ندهد که امنیت تجمع به هم بخورد ؛ این هم ممکن نیست.

واژه های کلیدی: تبدیل | قانون | برخورد | قانونی | اعتراضات | وزارت کشور | قانون اساسی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz