تعطیلی ، تفریح نکات ایمنی اتومبیل موتور

تعطیلی ، تفریح: نکات ایمنی اتومبیل موتور مطمئن ماشین صاعقه حوادث ایمنی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی لایحه بودجه 97 نسبت به لوایح سال‌های گذشته، عدالت محورتر بود / سخنگوی شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه عنوان بودجه سال 97 بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت، گفت: تحلیل کلی در خصوص لایحه بودجه

لایحه بودجه 97 نسبت به لوایح سال‌های گذشته، عدالت محورتر بود / سخنگوی شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان: لایحه بودجه 97 نسبت به لوایح سال های گذشته، عدالت محورتر بود

عبارات مهم : نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه عنوان بودجه سال 97 بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت، گفت: تحلیل کلی در خصوص لایحه بودجه این است که این لایحه نسبت به سایر لوایح در سال های گذشته، عدالت محورتر بود.

به گزارش ایسنا، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری با اهالی رسانه، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این نهاد در سال 96، اظهار کرد: لایحه بودجه سال 97 بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان مورد بررسی قرار داده شد و اخبار آن در طول پیگیری ها ارائه شد.

وی خاطرنشان کرد: سه نوبت ایرادات شورای نگهبان در تبادل مجلس و شورا انجام شد و در مجموع 78 ایراد وارد بود که در این سه نوبت عمده اشتباهات برطرف شد. یک اشکال در بند الحاقی دو از تبصره 11 در خصوص بحث بازگشت زمین ها در شرایط خاص بود که این ایراد هنوز برطرف نشده و امروز ظاهرا مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسه ای دارد و باید به این عنوان پیگیری کند.

لایحه بودجه 97 نسبت به لوایح سال‌های گذشته، عدالت محورتر بود / سخنگوی شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان افزود: سایر اصلاحات مورد نیاز از سوی مجلس انجام شد و تحلیل کلی در خصوص بودجه 97 این است که این بودجه نسبت به سایر لوایح در سال های گذشته عدالت محورتر بود که قدم خوبی بود که در مجلس برداشته شد.

کدخدایی با بیان اینکه بودجه یک برنامه و نظام مالی جهت یک سال کشور است و مورد نیاز است برنامه ها و هزینه ها با هم تطبیق واقعی داشته باشند، افزود: در این حوزه مسئولین اجرایی باید به وظایف خود در چارچوب قانون عمل کنند، ما همچنان تا نقطه مطلوب فاصله داریم. امیدواریم دولت و مجلس محترم کارها مورد نیاز را به عمل آورند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه عنوان بودجه سال 97 بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت، گفت: تحلیل کلی در خصوص لایحه بودجه

وی راجع به مصوبات ارسالی از ناحیه مجلس گفت: 62 مصوبه از مجلس دریافت کردیم که مشمول بر 33 لایحه و 29 طرح بود. 27 مصوبه در همان مرحله اول به تایید رسید و 17 مصوبه بعد از برطرف ایرادات به تایید رسید. 16 مصوبه ایراد نهایی داشتند و دو مصوبه همچنان در دستور کار قرار دارد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه اساسنامه های واصله از سوی هیات وزیران 14 مورد بود، گفت: از این تعداد 12 مورد تایید و دو اساسنامه دارای ایراد بود. 83 نامه دیوان عدالت اداری نیز واصل شد و فقهای شورای نگهبان اعلام نظر کردند.

کدخدایی در خصوص تعریف و معیارها و شرایط مورد نیاز جهت تشخیص رجل سیاسی عنوان کرد: این عنوان با دو ماده و 11 بند و چند تبصره تصویب شده است است.

لایحه بودجه 97 نسبت به لوایح سال‌های گذشته، عدالت محورتر بود / سخنگوی شورای نگهبان

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا معیارهای بدست آمده در تعریف رجل سیاسی هنوز عنوان جنسیت را مورد بررسی قرار نداده هست، گفت: همچنان بحث رجال را با همین تعریف رجال طی کردیم، اگر به جمع بندی نهایی رسیدیم، اطلاع می دهیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه بعضی روسای جمهور جهت دور دوم ریاست جمهوری بر اساس مصلحت تایید صلاحیت شدند، آیا این نظر را تایید می کنید؟ تصریح کرد: اگر مصلحت را بر اساس مصالح عالی نظام تلقی می کنید، ممکن است آن پرسشها به عنوان مصلحت هم تلقی شوند. آنچه باید به آن برسیم این است که در نهایت رای گیری در شورای نگهبان است و بر اساس آن رای گیری، هر نظری که شورای نگهبان اعلام کرده، نظر ما است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه عنوان بودجه سال 97 بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت، گفت: تحلیل کلی در خصوص لایحه بودجه

کدخدایی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری در رابطه با شاخص های تعیین شده است بند 10 مربوط به رجل سیاسی اظهار کرد: در خصوص قید وابسته نبودن که در این بند آمده، باید بگویم که وابسته نبودن را در قانون انتخابات فعلی هم داریم. در انتخابات مجلس یا سایر انتخابات این عنوان مطرح بوده و برگرفته از همان قوانین با تفسیر بیشتری هست. مصادیقی هم مانند فقدان سوابق امنیتی و فتنه 88 نیز در آن بیان شده است است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه شما مدتی قبل گفتید بهتر است مجلس جلسات علنی کمتری داشته باشد که می تواند راجع به استیضاح هم باشد و با توجه به اینکه هر استیضاح میلیاردها تومان هزینه دارد، چقدر در این زمینه بررسی صورت گرفته هست، خاطرنشان کرد: سئوالی بپرسید که در حوزه اختیارات من باشد. بنده به عنوان یک نظر عرض کردم وظیفه مجلس نظارتی است و حتی قانونگذاری عمدتا در حوزه نظارتی تعریف می شود. خواهش می کنیم زیاد به وظیفه نظارتی دقت شود. اقدام مجلس فارغ از نتیجه ای که داشت با توجه به اینکه در حوزه نظارتی خود فعالیت بیشتری داشته، جای تقدیر داشت.

لایحه بودجه 97 نسبت به لوایح سال‌های گذشته، عدالت محورتر بود / سخنگوی شورای نگهبان

کدخدایی در تصویر العمل به سوالی مربوط به سن متناسب جهت ریاست جمهوری عنوان کرد: قرار شد شرایط و معیارها با توجه به سیاست های کلی از سوی شورا و شرح به وسیله مجلس و قانون لحاظ شود. اینکه چه سنی باشد هنوز مشخص نیست. سن متناسب جهت نمایندگی چندین بار عوض کردن کرده و با توجه به این تغییرات به این عنوان زیاد ورود نکردیم و گذاشتیم مجلس تصمیم بگیرد و در قانونی که تدوین کرد آن را لحاظ کند. بعد معیار سن را هم به عنوان شرط ریاست جمهوری تعیین کردیم.

خبرنگاری در ادامه نشست خبری سئوال خود را چنین مطرح کرد که رییس دولت اصلاحات سال 80 بر اساس اتفاق نظر اعضای شورای نگهبان رد صلاحیت شد و بعد از آن شورای نگهبان اطلاعیه داد که به غیر از سخنگوی شورای نگهبان شخص دیگری صلاحیت اظهارنظر راجع به گذشته و عملکرد شورا را ندارد، من با شما تماس گرفتم و شما پاسخ دادید من آن وقت عضو شورا نبودم و نمی توانم صحبت کنم.

کدخدایی در تصویر العمل به بیانات این خبرنگار گفت: یعنی همه کارها را باید سخنگو انجام دهد؟ از طرف شورای نگهبان دیگر کسی صحبت نکند. ما همچنان معتقدیم دوستانی که به نظام جمهوری اسلامی و شورای نگهبان علاقه مند هستند اگر قرار است حرفی بزنند از جانب خودشان بزنند و از جانب شورا بیان نشود. آن روز هم به شما عرض کردم که ما اعلام نظر نمی کنیم نه از این جهت که سخنگو هستیم، بلکه از این جهت که در جریان شرح نبودیم و مورد نیاز بود از افراد مربوط به این موضوع، پرسش کنیم. شورای نگهبان هم سخنگو و هم روابط عمومی خوبی دارد و می تواند حرف بزند.

خبرنگار دیگری با اشاره به بیانات آیت الله جنتی در افتتاحیه مجلس خبرگان مبنی بر اینکه هر جا بودجه اضافی داده شود به ما بگویید تا تعدیل کنیم و در جاهای دیگر که نیاز فراوان داریم اضافه کنیم، پرسید آیا از بین بردن و اضافه ردیف های بودجه در صلاحیت شورای نگهبان است؟

کدخدایی در پاسخ گفت: قطعا چنین برداشتی را دبیر شورای نگهبان هم نداشتند. مقصودشان این است که اگر جایی هزینه های اضافی وجود دارد که منطبق با قوانین حاکم بر بودجه نیست، از آن طریق بتوانند اظهار نظر شرعی یا قانون اساسی کنند، اصلاحات از آن جهت اتفاق می افتد نه اینکه خود شورای نگهبان راساً بخواهد بحث کم کردن یا زیاد کردن هزینه ها را مطرح کند.

کدخدایی در تصویر العمل به پرسش خبرنگار دیگری در رابطه با اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه شورای نگهبان جهت اعمال نظر در مورد الحاق کشور عزیزمان ایران به کنوانسیون پالرمو به نظرسنجی روی آورده هست، عنوان کرد: ما اصلا اعلام نظر کردیم؟ چه تاخیری بوده است؟ آیا خارج از 10 روز بوده؟

خبرنگار دیگری در ادامه به بخش دیگری از بیانات آیت الله جنتی در افتتاحیه مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و مدعی شد که وی انتقادات تند و تیزی نسبت به دولت داشته به نحوی که بعد از آن آقای واعظی گفته اند اگر صحبتی هستند پشت تریبون ها بگویید تا این تصور ایجاد نشود که مسئولین نظام با هم مسئله دارند و افزد که آیا آقای جنتی و آقای روحانی با هم دیداری داشته اند؟

سخنگومی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: شما اظهارنظر می کنید یا پرسش می پرسید؟ اول اینکه پرسش در مورد شورای نگهبان باید پرسیده شود و دوم اینکه وظیفه مهم خبرنگار این است که بدون جانبداری و حب و بغض پرسش بپرسد. شما تحلیل خود را می گویید. مقامات با آقای جنتی دیدارهایی دارند و نظرات بیان می شود. ان شاءالله استقبال می کنیم. هر یک از وزرا و مسئولین دولت اگر مایل بودند تشریف بیاورند تا اگر پرسش یا سوءتفاهمی بود برطرف شود.

وی در آخر در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری که به شاخصه مدیر و مدبّر بودن رجل سیاسی و داشتن دانش کافی اشاره کرد و جلسه استیضاح وزرا و اشتباه لفظی یکی از نمایندگان را یادآور شد و با طرح این ادعا که اتفاقات این چنینی این نقد را که مجلس نتیجه نظارت و تایید صلاحیت شورای نگهبان بوده، به این نهاد وارد می کند، خاطرنشان کرد: از اینها بگذریم، اینها شخصی می شود. این مصوبه ای که شما دریافت کردید جهت ریاست جمهوری است و جهت مجلس نیست. سطح سواد جهت نمایندگان مجلس کارشناسی ارشد تعیین شده است و ما تابع وزارت علوم هستیم. بقیه موارد در حیطه مسئولیت های شورای نگهبان نیست.

واژه های کلیدی: نگهبان | خبرنگار | لایحه بودجه | مجلس شورای اسلامی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz