تعطیلی ، تفریح نکات ایمنی اتومبیل موتور

تعطیلی ، تفریح: نکات ایمنی اتومبیل موتور مطمئن ماشین صاعقه حوادث ایمنی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شرح قرارداد فاینانس نامحدود روسی از زبان معاون وزیر اقتصاد

محمد خزاعی راجع به شرح قرارداد اخیر وام بین بانکی کشور عزیزمان ایران و روسیه بیان کرد که خط اعتباری توافق شده است محدودیتی ندارد و راجع به پروژه‌هایی که می‌توان

شرح قرارداد فاینانس نامحدود روسی از زبان معاون وزیر اقتصاد

شرح قرارداد فاینانس نامحدود روسی از زبان معاون وزیر اقتصاد

عبارات مهم : ایران

محمد خزاعی راجع به شرح قرارداد اخیر وام بین بانکی کشور عزیزمان ایران و روسیه بیان کرد که خط اعتباری توافق شده است محدودیتی ندارد و راجع به پروژه هایی که می توانند از این وام استفاده کنند، توضیحاتی را ارایه کرد.

مدیر کل شرکت سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با ایسنا، راجع به قرارداد وام بین بانکی که میان کشور عزیزمان ایران و روسیه به امضا رسیده هست، چنین اظهار کرد: علاوه بر روابط سیاسی خوبی که بین کشور عزیزمان ایران و روسیه وجود دارد، اکنون روابط اقتصادی بین این دو کشور نیز در حال توسعه است و طی ماه های گذشته چندین بار در ملاقات های میان روسای جمهور راجع به گشترش روابط اقتصادی دو کشور مذاکراتی صورت گرفته و در ادامه شاهد زیاد کردن حجم روابط اقتصادی بین دو کشور بوده ایم.

شرح قرارداد فاینانس نامحدود روسی از زبان معاون وزیر اقتصاد

وی اضافه کرد: در این دیدارها قرار بر این شده است است که در زمینه های متعددی جهت زیاد کردن همکاری های اقتصادی بررسی های مورد نیاز صورت گیرد، یکی از این زمینه ها همکاری های یکسان جهت اجرای پروژه ها و همچنین تامین مالی پروژه ها به وسیله بانک ها و دولت روسیه هست. خوشبختانه در گذشته بعد از توافقی که بین رییس جمهور دو کشور صورت گرفت، دستگاه های اجرایی دو کشور توافق کردند قرارداد دریافت وامی از روسیه را امضاء کردند که جهت دو پروژه نیروگاه بندرعباس و همچنین راه آهن اینچه برون گرمسار در نظر گرفته و مقدمات اجرایی آن فراهم شده است و کنون نیز وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری امورات مربوط به آنها هستند.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: ما در گذشته روابط اعتباری بین بانکی قابل چندانی با روسیه نداشته ایم ولی از چندین ماه قبل مذاکرات بین بانک مرکزی و شرکت سرمایه گذاری کشور با اکسیار (موسسه دولتی بیمه صادراتی روسیه) و اگزیم بانک روسیه شروع شد تا بتوانیم همانگونه که با سایر کشورها از قبیل چین، کره، اتریش و سایرین جهت خطوط اعتباری مذاکره کردیم قراردادهای همکاری مالی بین بانکی را برقرار کنیم.

محمد خزاعی راجع به شرح قرارداد اخیر وام بین بانکی کشور عزیزمان ایران و روسیه بیان کرد که خط اعتباری توافق شده است محدودیتی ندارد و راجع به پروژه‌هایی که می‌توان

خزاعی ادامه داد: اکنون بانک مرکزی و شرکت سرمایه گذاری خارجی بعد از چندین ماه مذاکره با اکسیار روسیه راجع به متن قرارداد و نحوه گارانتی نامه گفت وگوهای طولانی انجام دادند تا این که نهایتا دیروز مذاکره جهت متون گارانتی نامه و وام و خط اعتباری نهایی شد در نتیجه این امر چهار بانک سپه، پاسارگاد، پارسیان و توسعه صادرات را معرفی کردیم تا بتوانند قرارداد خط اعتباری را با اگزیم بانک روسیه امضاء کنند.

وی اظهار کرد: خطوط اعتباری به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود یک دسته از آن ها مربوط به یک وام مشخص جهت یک پروژه مشخص است مثل وامی که جهت اینچه برون گرمسار یا وامی که جهت نیروگاه گازی بندرعباس مذاکره شد. در این مورد جهت یک خط اعتباری توافق می شود و متن قرارداد آن امضاء شده است و گارانتی نامه آن صادر می شود و یک سقف مشخص دارد. در قراردادی که با اوبربانک اتریش امضاء کردیم سقف مشخصی تعیین شده است و به موجب آن پروژه هایی از دستگاه های متفاوت که مراحل داخلی خود (از قبیل مصوبه شورای اقتصاد، رعایت ماده ۶۲ قانون محاسبات، تعیین بانک عامل و موارد دیگر) را طی کرده باشند، به بانک خارجی معرفی شده است و از آن سقف در نظر گرفته شده است به مقدار آن پروژه به آن پروژه تخصیص داده شده است داده می شود و بانک ها به دریافت منابع و اجرای پروژه بر مبنای مقررات و توافق تجاری که بین دو بانک بسته شده است اقدام می کند.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: نوعی دیگری از خطوط اعتباری وجود دارد مانند مذاکرات ما با اگزیم بانک چین که در این مورد خط اعتباری فاقد سقف مشخص است به این معنا که به هر تعداد و نسبتی که پروژه معرفی شود (پروژه هایی که مراحل خود را طی کرده اند) آن بانک خارجی پروژه ها را بررسی و آن ها را تامین منابع مالی می کند. در توافقی که اکنون با روسیه شده است هست، چنین وضعیتی وجود دارد سقف بستگی به آن دارد که چه تعداد پروژه را بتوانیم در آینده با طرف روسی معرفی کنیم؛ توصیه ای که باید حتما در نظر گرفته شود این است که اگزیم بانک روسیه علاوه بر این که خود منابعی را تامین خواهد کرد از سایر بانک های تجاری روسیه هم منابعی را جهت پروژه هایی که معرفی می شود جلب خواهد کرد. این مبلغ میتواند بیش از ۲ تا ۳ میلیارد دلار باشد. محدودیتی ندارد.

شرح قرارداد فاینانس نامحدود روسی از زبان معاون وزیر اقتصاد

خزاعی گفت: به طور کلی در این مذاکراتی که صورت گرفته است حدود نرخی که جهت پروژه ها در نظر گرفته می شود تقریبا عبارت است از قیمت یوربور به علاوه سه درصد به این معنا که قیمت تعیین شده است کمی بیش از ۳ در صد آینده نگری می شود بود این توصیه قید شود که جهت هر پروژه براساس نوع پروژه و قرارداد خاص پروژه که بین بانک ایرانی و روسیه بسته می شود، جزییات آن ممکن است متفاوت باشد ولی به طور کلی بناست که قیمت مورد محاسبه قیمت یوروبور به اضافه سه درصد محاسبه شود. طبق قرار داد طبیعتا بخشی از آن وام ها صرف خرید تجهیزاتی خواهد شد که جهت اجرای آن پروژه باید مورد استفاده قرار گیرد. حالا ممکن است و می شود حسب قرارداد در پروژه انجام بخش هایی از پروژه به وسیله پیمانکاران داخلی صورت گیرد.

رییس شرکت سرمایه گذاری ادامه داد: به هیچ عنوان نمی توان این خطوط اعتباری و سایر خطوط اعتباری که مذاکرات آن انجام شده است و توافقات آن صورت گرفته و نهایی شده است را صرف واردات و کالاهای مصرفی کرد و چنین اقدامی نخواهد شد.

محمد خزاعی راجع به شرح قرارداد اخیر وام بین بانکی کشور عزیزمان ایران و روسیه بیان کرد که خط اعتباری توافق شده است محدودیتی ندارد و راجع به پروژه‌هایی که می‌توان

او توضیح داد: این قرارداد خط اعتباری که بین کشور عزیزمان ایران و روسیه امضاء شد نخستین قرارداد وام بین بانکی است که در این حجم بین کشور عزیزمان ایران و روسیه امضاء شده است و فکر می کنم که این قدم تاثیر بزرگی در گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور خواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که گارانتی این خط اعتباری چگونه در نظر گرفته شده است هست، گفت: گارانتی نامه ها را وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور عزیزمان ایران صادر می کند مانند سایر خطوط اعتباری که ما داشته ایم و داریم. البته مذاکرات دیگری در کنار این موارد با بعضی بانک های روسیه به وسیله وزارت راه انجام شده است و چند شرکت شخصی واگن سازی کشور عزیزمان ایران جدا از این خط اعتباری، خود جهت خرید بعضی از تجهیزات و واگن ها و بعضی بانک های روسیه وارد عمل شدند که آن ها نیازمند گارانتی نامه دولتی نیستند و بنا بر این خود تجهیزات خریداری شده است به عنوان وثیقه در اختیار بانک ها قرار می گیرد.

شرح قرارداد فاینانس نامحدود روسی از زبان معاون وزیر اقتصاد

خزاعی اضافه کرد: در نظر داشته باشید هنوز این خطوط اعتباری به معنی بدهکاری دولت محسوب نمی شود. به هر مقداری که پروژه ها در شورای اقتصاد تصویب شود و کارهای داخلی آن ها انجام شود و معرفی شوند و بعد از آن از محل این خط اعتباری پرداخت ها صورت گیرد، آن وقت بدهکاری آن شرکت و آن وزارتخانه به بانک خارجی محسوب خواهد شد که البته مقدمات آن در بودجه لحاظ شده است هست. استحضار دارید که در تبصره ۳ بودجه سال ۱۳۹۶ و همچنین سال ۱۳۹۷ که در مجلس در حال تصویب است سقف خوبی جهت استفاده از منابع مالی خارجی به صورت فاینانس آینده نگری شده است است.

وی راجع به قرار داد تازه کشور عزیزمان ایران با روسیه این را هم گفت: از طرف کشور عزیزمان ایران چهار بانک معرفی شده است اند که جهت امضاء اقدام کرده اند، این بانک ها بانک های عامل خواهند بود ولی در مورد این که از این خط اعتباری چه پروژه هایی استفاده کنند هنوز توافق نهایی صورت نگرفته اکنون چندین پروژه درخواست کرده اند که باید بررسی های نهایی صورت گرفته تا از طریق وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تایید شوند و به اگزیم بانک روسیه معرفی شوند.

معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به این پرسش که زیاد پروژه ها مربوط به بخش شخصی یا دولتی هست، اظهار کرد: هیچ فرقی نمی کند محدودیتی جهت بخش شخصی و دولتی وجود ندارد. راجع به سهم طرف خارجی نیز باید بگویم که به طور معمول باید ۱۵ درصد آورده اولیه را از طرف داخل و ۸۵ درصد آن از طرف خارجی تامین شود. در این موارد نیز جهت هر بخش حسب نوع قرارداد ممکن است تفاوت هایی وجود داشته باشد.

خزاعی توضیح داد: البته تاکید می کنم جزییات آنها در حسب نوع قراردادها ممکن است متفاوت باشد. فرض کنید در یک خط اعتباری از ۸۵ درصد طرف خارجی ممکن است در قرارداد خاص آن پروژه منظور شود که چه در صدی از تجهیزات مورد نیاز آن پروژه می توان از غیر از کشور وام دهنده یعنی از سایر کشورها خریداری شود.

واژه های کلیدی: ایران | خارجی | روسیه | معرفی | پروژه | ایرانی | اقتصادی | قرارداد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz