تعطیلی ، تفریح نکات ایمنی اتومبیل موتور

تعطیلی ، تفریح: نکات ایمنی اتومبیل موتور مطمئن ماشین صاعقه حوادث ایمنی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تاييد«كودتاي ارزي» از سوي خبرگان اقتصادي

التهابات بازار ارز از نیمه دوم سال گذشته شروع شد. در آن وقت عده ای از مسئولان امر اعتقاد بودند که شایعات و فضاسازی ها علت عمده پرسشها ارزی است و این پرسشها منشأ

تاييد«كودتاي ارزي» از سوي خبرگان اقتصادي

تاييد«كودتاي ارزي» از سوي خبرگان اقتصادي

عبارات مهم : بازار

التهابات بازار ارز از نیمه دوم سال گذشته شروع شد. در آن وقت عده ای از مسئولان امر اعتقاد بودند که شایعات و فضاسازی ها علت عمده پرسشها ارزی است و این پرسشها منشأ اقتصادی ندارد.

تاييد«كودتاي ارزي» از سوي خبرگان اقتصادي

با این حال، با ادامه دارشدن سیر صعودی قیمت ارز تا فروردین سال جاری، دولت تصمیم به تک نرخی شدن ارز گرفت و اعلام کرد که خرید و فروش ارز به نرخی غیر از ۴۲۰۰تومان قاچاق محسوب می شود. در شرایطی دولت این تصمیم را اتخاذ کرد که کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی همواره خطر تعیین دستوری قیمت ارز را به دولت گوشزد کرده بودند. تاکید دولت بر دلار ۴۲۰۰تومانی باعث ایجاد فساد گسترده ای در بازار شد و عده ای سودجو با استفاده از ارز دولتی به التهابات بازار دامن زدند. درنهایت دولت تشکیل بازار ثانویه را در دستور کار خود قرار داد تا از این طریق بتواند به ساماندهی اوضاع کمک کند. البته عمده فعالان اقتصادی بر این باورند که زمانی این بازار می تواند موفق عمل کند که ورود دولت به این بازار محدود باشد. هرچند که عده ای نیز معتقدند بازار ثانویه نیز می تواند به سوداگری در بازار منجر شود.

با این حال با تمام کارها صورت گرفته، نوسانات در بازار کماکان ادامه دارد و روز گذشته شاهد دو رکورد تاریخی در بازار ارز و سکه بودیم. به گونه ای که دلار با عبور از مرز ۱۰ هزارتومان، پنج رقمی شد و سکه نیز به حدود ۵/۴میلیون تومان رسید. ادامه التهابات در بازارهای متفاوت با زیاد کردن تردید ها و دودلی ها در میان مردم همراه هست؛ چراکه از فردا آنها نمی دانند با خرید ارز سود بیشتری می کنند یا با خرید سکه. به نظر می رسد اکنون مناسب ترین وقت جهت انتقال سرمایه ها به سوی بازار سرمایه که شفافیت، عنصر مهم آن قلمداد می شود، باشد تا هرچه سریع تر آرامش به بازار ارز و سکه بازگردد.

التهابات بازار ارز از نیمه دوم سال گذشته شروع شد. در آن وقت عده ای از مسئولان امر اعتقاد بودند که شایعات و فضاسازی ها علت عمده پرسشها ارزی است و این پرسشها منشأ

بیستم فرودین امسال بود که روزنامه «آرمان» گزارشی با عنوان «کودتای ارزی» انتشار داده است و در این گزارش از پشت پرده نوسانات ارزی خبر داد. در گزارش آمده بود:«پشت پرده نوسانات لحظه ای ارز عده ای سرمایه سالار هستند که با تلاطم بازار می خواهند علیه دولت کودتای ارزی کنند ولی آنها بی تردید یک چیز را فراموش کرده اند؛ مردم را. آنها فراموش کرده اند که اگر مردم از ماهیت آنها باخبر شوند، تصویر العمل خود را به موقع نشان می دهند.» حال شاهد هستیم که صاحب نظران اقتصادی و مسئولان امر تاکید بر وقوع یک کودتای اقتصادی و جنگ اقتصادی در کشور دارند.

ارزیابی راغفر؛ کودتای اقتصادی

حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه یکی از افرادی است که اعتقاد است جریانات اخیر را می توان در قالب یک کودتای اقتصادی مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. او در همین زمینه، به ایلنا، گفت: «ظرف مدت کوتاهی قیمت دلار از 3500تومان به بیش از 9000تومان رسید که این جهش قیمت در اقتصاد کشور عزیزمان ایران بی سابقه بود.» راغفر با تاکید بر اینکه اعتقاد است این عنوان را در قالب یک کودتای اقتصادی که نشانه آن براندازی سیاسی است باید ارزیابی کنیم، گفت: «در تصمیماتی که رخ داده یک همسویی بسیار بالایی با سیاست های آمریکا و اسرائیل قابل مشاهده است.»

این استاد دانشگاه ادامه داد: «پس از زیاد کردن قیمت ارز می بینیم که 20میلیارد دلار از منابع ارزی کشور به واردات کالای لوکس تخصیص داده شده است داده می شود این در حالی است که قرار است به زودی با تحریم های بی سابقه ای روبه رو شویم و هر دلار موجود در صندوق دولت به بالاترین ارزش خود در 40 سال گذشته حیات جمهوری اسلامی رسیده است.» راغفر مدعی شد: «نمونه دیگر تصمیماتی است که بلافاصله طی ادامه همین سیاست ها اتخاذ می شود و اصرار بر راه اندازی بازار ثانویه ارز وجود دارد. این هم در جهت کودتای سیاسی و نه اقتصادی با نشانه براندازی نظام سیاسی است.»

تاييد«كودتاي ارزي» از سوي خبرگان اقتصادي

او گفت:«شاهد آن هستیم که افرادی در درون دولت، مجلس و حاکمیت با شوق وصف ناپذیری این پدیده را دنبال می کنند و به سرعت قبل از اینکه بسیاری از پرسشها روشن باشد به دنبال راه اندازی بازار ثانویه هستند.» راغفر ادامه داد:«معتقدم این مساله بسیار مشکوک است و با توجه به شواهدی که وجود دارد عده ای به صورت ناآگاهانه و آگاهانه در زمین اسرائیل و آمریکا بازی می کنند تا نارضایتی هایی را به وجود بیاورند و اعتقاد دارم نشانه از راه اندازی بازار ثانویه تثبیت قیمت دلار با قیمت 9000تومان است که گام های بعدی آن زیاد کردن قمیت دلار از این قیمت پایه است.»

این کارشناس اقتصادی همچنین با ابراز تعجب از سکوت دستگاه های امنیتی، تاکید کرد:«در این بین تعجب می کنم که آیا دستگاه های امنیتی در برابر این کودتا سکوت کرده اند.» در سوی دیگر ماجرا، بعضی مدیران کشور با لحاظ اضطراری بودن شرایط اقتصادی و شروع یک جنگ اقتصادی، تاکید بر بازگشت به اقتصاد کوپنی و سیاست های دهه60 دارند.

التهابات بازار ارز از نیمه دوم سال گذشته شروع شد. در آن وقت عده ای از مسئولان امر اعتقاد بودند که شایعات و فضاسازی ها علت عمده پرسشها ارزی است و این پرسشها منشأ

دوم مرداد97، اسحاق جهانگیری، معاون اول مدیر جمهوری با اعلام این مطلب که در یک جنگ تمام عیار قرار داریم، گفت که «به هر میزان که احساس کنیم به قشر میانگین و ضعیف جامعه فشار وارد می شود متناسب با آن شرایط، تمام نیازهای مهم مردم را چه از طریق یارانه، چه از طریق کالابرگ و چه از روش های دیگر تامین می کنیم.» احمد توکلی، نماینده سابق مجلس نیز از دیگر افرادی است که اعتقاد است می توان با دادن کوپن از فشار اقتصادی کم کرد. البته این بیانات سیاسیون و دولتمردان چندان به مذاق کارشناسان اقتصادی خوش نیامده هست، چراکه آنها معتقدند هرچه سریع تر اقتصاد باید از حوزه نفوذ دولت خارج شود و به سمت اقتصاد آزاد حرکت کند.

ضرورت انتقال نقدینگی به بازار سرمایه

تاييد«كودتاي ارزي» از سوي خبرگان اقتصادي

با کم شدن قیمت سود بانکی در سال گذشته بود که مردم ترجیح دادند سرمایه هایشان را از بانک ها بیرون بکشند و به بازارهایی ببرند که سود بیشتری نصیب آنها می شود. این عنوان به التهابات شدیدی در بازار ارز دامن زد و درنهایت بازارهای سکه و مسکن نیز از این التهابات بی نصیب نماندند. هرچند که کارشناسان می گویند بازار مسکن نسبت به دو بازار ارز و سکه چندان مخرب نیست. با این حال انتظار می رود با اتخاذ چندین طرح ضربتی شرایط انتقال نقدینگی موجود در جامعه به سمت بازار سرمایه که از شفافیت و امنیت بیشتری به نسبت دیگر بازارها برخوردار هست، فراهم شود.

حال اهمیت این عنوان جهت دولتمردان نیز روشن شده است هست، چراکه چندی پیش محمدباقر نوبخت، سخنگوی قوه مجریه و مدیر شرکت برنامه و بودجه خطاب به مردم، گفته بود: «با سرمایه گذاری در بورس به کشور خود کمک کنید.» اقتصاد کشور عزیزمان ایران بانک محور است و بخش عمده ای از تامین مالی از طریق شبکه بانکی صورت می گیرد. این درحالی است که بازار سرمایه در کشورهای توسعه یافته به تامین کننده مهم منابع مالی تبدیل شده است هست. در همین زمینه، شاپور محمدی، مدیر شرکت بورس با اعلام اینکه بازار سرمایه، درگاه ورود سرمایه گذاران خارجی هست، گفته است: «بازار سرمایه ما در بین ۳۰ بازار سرمایه اول دنیا دسته بندی می شود. در حوزه تامین مالی از طریق بازار سرمایه، کشور عزیزمان ایران کشوری نوظهور است و در دو سال اخیر این عنوان رشد قابل توجهی داشته هست. بازار بدهی ما ظرفیت بالایی دارد و امیدوارم که سرمایه گذاران خارجی را در بازار بدهی مان دخیل کنیم.» همچنین، حسن امیری، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران شرکت بورس و اوراق بهادار اعلام کرده است: «نهاد ناظر زیاد کردن سطح شفافیت و نقدشوندگی بازار سرمایه را به عنوان دو نشانه مهم هر لحظه پیگیری می کند.»

ظاهرا حرکت به سمت توسعه بازار سرمایه مورد تاکید بعضی از نمایندگان مجلس نیز هست. معصومه آقاپورعلیشاهی نیز اخیرا گفته است: «برای هدایت نقدینگی به بازار سرمایه باید از مکانیزم ارتقای شفافیت بورس استفاده کرد.» او ادامه داد: « هدایت حجم نقدینگی به بازار سرمایه یک توصیه کلیدی است ولی در این راستا باید ملاحظاتی رعایت شود، آیا که به طور مثال باید عملکرد شرکت های بورسی در مورد سودآوری ارتقا یابد و نباید رشد شاخص بازار سرمایه ناشی از زیاد کردن قیمت ارز باشد.» آنطور که خبرگزاری ایسنا گزارش کرده هست، «کارشناسان معتقدند مقدار ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک موجود در بازار سرمایه در حال حاضر بسیار زیاد است و این عنوان به کم کردن نقدینگی در بازار دامن می زند. در چنین بازاری وجود رانت های خاص باعث ناکارایی می شود و این ناکارایی از عمق بازار می کاهد و به اعتماد عامه مردم به مکانیزم بازار خدشه وارد می کند.» درنتیجه با عوض کردن مدیریتی که در بانک مرکزی رخ داده هست، بازار سرمایه نیز منتظر اتخاذ تصمیمات ارزی تازه عبدالناصر همتی است که هفته گذشته با رأی اعتماد هیات دولت راهی ساختمان لاجوردی میرداماد شد تا به عنوان هجدمین سکاندار بانک مرکزی کار خود را رسما شروع کند.

آرمان/سوسن یحیی پور

واژه های کلیدی: بازار | اقتصاد | کودتای | اقتصاد | اقتصادی | سرمایه گذار | بازار سرمایه | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz